Dr. Sadık ÖZEN

 

1934 yılında Darende’de doğdu. Ailesinin Ankara’ya nakli üzerine; ilk, orta ve lise öğrenimlerini Ankara’da yaptı. 1952 yılında Ankara Gazi Lisesi ve 1958 yılında A.Ü Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Sekiz yıl süreyle pratisyen hekim olarak çalıştıktan sonra 1966 yılında Deniz Kuvvetlerinde yedek subaylık hizmetini tamamladı. 1968-72 yılları arasında SSK Ankara Hastanesi’nde İç Hastalıkları dalında ihtisas yaptık. SSK Malatya ve daha sonra da SSK Ankara Hastanesi’ nde Başhekimlik görevinde bulunduktan sonra 1980 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

Muayenehanesinde serbest hekimlik hizmetleri yanında Türkiye Elektrik Kurumu ve TC Ziraat Bankası Sözleşmeli Hekimi olarak çalışan Dr. Özen, muayenehanesini kapattıktan sonra bazı tıp merkezlerinde uzman ve sorumlu hekim olarak çalıştı.

Antalya’ya, tıp alanındaki yeniliklerin taşınmasında ilk adımlardan birini atan ve öncülük yapan hekimlerden biri olmuştur Dr. Özen. Muayenehanesinde, ilk olarak hastalarına kart sistemini uygulamış, henüz bilgisayar için hasta takip programlarının yapılmamış olduğu bir dönemde, özel bir program yaptırarak hastalarını bu programdan takip etmiştir.

Ulrasonografi ve Tıbbi Lazer cihazlarını Antalya’ya getirmiş, ilk olarak hastalarının hizmetine sunmuş, Antalya’da ilk Nükleer Tıp Merkezi’ni açmış ve bazı arkadaşlarıyla birlikte ilk Bilgisaraylı Tomografi Merkezinin kuruluşunu sağlamıştır.

Öğrencilik yıllarından başlayarak çeşitli sosyal faaliyetlerde bulunan ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (Mavi Bayrak)’ nın kurucu üyeleri arasında olan, seyahat etmeyi, fotoğraf  çekmeyi seven Sadık Özen aynı zamanda bir yazardır. Bugüne kadar dokuz kitabı yayınlanmış olan Özen’in; Ankara Radyosu’nun açtığı yarışmada “Değerlendirmeye Layık” görülen 12 Bölümlük “Kahraman Tıbbiyeli” adlı eseri Devlet Tiyatrosu Sanatçıları tarafından draması yapılarak TRT Türkiye Radyoları’nda yayınlandı. “Atatürk’e Borcumuz” isimli eseri 2013 yılı Şubat ayında, Şehit Tabip Yüzbaşı Daniş Bey isinli kitabı da aynı yıl Kasım ayında yayınlandı. 2014 yılı Aralık ayında “İÇİMİZDEKİ İSMET İNÖNÜ”, 2015 Ocak ayında ise, mevcudu kalmamış olan “Zaman Tünelinde Bir Doktor – Gönlümün Yıkık Sarayı – Darende Anılarım” adıyla yeniden yayınlandı.  Şu günlerde yeni bir kitabını yayın için hasırlamakta. Adı “Hastalar Hekimlerden Neler  Bekler – Kral Çıplak” Ülkemizin sağlık sorunlarını gerçekçi bir dille anlatan ve hekimlere özeleştirilerin de içinde yer alacağı bu kitabın toplumda büyük bir ilgi yaratacağı sanılıyor.

Bu arada, Dr. Sadık Özen’in internet sitelerinde yayınlanan şiirleri de var. Bunlara “www.edebiyatdefteri.com” sitesinden ulaşılabilir. Tüm makale ve şiirlerinin yer aldığı kendi sitesi “www.fikirplatformu.net”  ise şu anda güncellenme aşamasında bulunuyor.

Dr. Sadık Özen’in 50 yılı aşan mutlu bir aile yuvası var. Başarısında eşinin büyük payı olduğunu ilk fırsatta açıklıyor, eşi ve çocuklarıyla onurlanıyor. İkisi hekimle evli üniversite mezunu üç kızı ile, biri Boğaziçi Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu son derecede başarılı bir kız torunu ile biri Ege Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisi, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi 4.sınıf öğrencisi ve en küçükleri ise Anadolu Fen Lisesi 2. sınıf öğrencisi üç erkek torunu vardır. Büyük damadı Plastik ve Reconstructiv Cerrahi Uzmanı, küçüğü ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’dır:

Hekimlik yaşamındaki başarısını sevgili eşine ve huzurlu aile yapısına borçlu olduğunu ifade eden Dr. Sadık Özen, PANORAMİK OSGB’de İşyeri Hekimi olarak yaşamını mutlulukla sürdürüyor.